T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR - Toki Fenertepe Ortaokulu

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 12 Yıllık Zorunlu Eğitimin 4+4+4 Şeklinde Yapılandırılmasına Dair Duyurusu

4+4+4 Zorunlu Eğitim Kapsamında İlkokul ve Ortaokullar Hakkında Önemli DuyuruBAŞAKŞEHİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU

         222 sayılı İlköğretim, Eğitim Kanunu ve 6287 sayılı Kanunla ‘’İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair ‘’ Kanun ve ilgili Genelgeler doğrultusunda 12 Yıllık Zorunlu Eğitimin 4+4+4 şeklinde İlkokul+Ortaokul+Lise biçiminde yapılandırılması yasal zorunluluk olarak belirlenmiştir.

      Yeni sistemde her üç kademenin de fizikî bakımdan bağımsız okullar olması esastır. Bu nedenle şu anda tüm illerimizde bu yönde bir çalışma yürümektedir. Bu çalışma kapsamında hangi ilköğretim okullarının ilkokul, hangi ilköğretim okullarının ise ortaokul olacağına Eğitim Bölgesi ve Okulların kapasitesi ile birlerine olan mesafeleri dikkate alınarak Okul Müdürleri Kurulu, Eğitim Yöneticileri, Eğitim Müfettişleri ve Valilik Makamı tarafından karar verilmektedir.

    Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her kademedeki Resmi ve Özel Okullar bu doğrultuda 2012-2013 Öğretim yılında Okul binaları ayrı olan okullarda İlkokul ve Ortaokullar bağımsız ayrı ayrı Müdürlükler halinde planlanarak yasa uygulanmaya başlamıştır. Dönüşüm sürecinde bazı okullarımız aynı bina içerisinde İlkokul ve Ortaokul giriş –çıkışları ayrılarak yaş guruplarını dikkate alınarak planlama yapılmıştır. Şartları uygun olmayan bazı okullarımızda ise Sabahçı-Öğlenci uygulamasıyla süreç zamana yayılarak yürütülmektedir. İlimizde kesin okul dönüşüm çalışmaları 28 Şubat 2013 tarihinde sona erecek. 12-28 Şubat 2013 tarihleri arasında, ilçe komisyonları tarafından ilkokul ve ortaokul olarak belirlenen okulların durumu, İl komisyonu tarafından ilçe ilçe değerlendirildikten sonra sonuçlar ilan edilecek ve ilkokul / ortaokul olarak ayrı ayrı belirlenen okulların yönetici atamaları gerçekleştirilecek kesin dönüşen okullara öğrenci ve öğretmen aktarmaları yapılacak. İlköğretim okulları, ilkokul ve ortaokul olarak dönüştürme çalışmaları sonunda derslik ve öğrenci sayısı homojen dağıtılmış şekilde ilkokul ve ortaokul olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılında faaliyete geçecektir. Bulundukları bölgenin coğrafi şartlarından dolayı dönüştürülemeyen çok az sayıda okul ise sonraki yıl dönüştürülmek üzere ilkokul ve ortaokul olarak hizmet vermeye devam edecek olup her okul ayrı ayrı değerlendirilerek komisyon tarafından onaylanıp kabul edilmektedir.

2012-2013 Öğretim Yılında İlkokula Dönüştürülen Okullarımız; Bahçeşehir Süleyman Demirel İlkokulu, Başakşehir Cumhuriyet İlkokulu, Cahit Zarifoğlu İlkokulu, Hacı Ali Osman Gül İlkokulu, İBB Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, Kayabaşı Çamlık İlkokulu, Kayabaşı İlkokulu, Mahmut Şevket Zırh İlkokulu, Mehmet Yaren Gümeli İlkokulu, Nurettin Topcu İlkokulu,Zihni Küçük İlkokulu, Toki Kayaşehir Mevlana İlkokulu.

2012-2013 Öğretim Yılında Ortaokulu Dönüştürülen Okullarımız; Abdi İbrahim Ortaokulu, Fenertepe Ortaokulu, Hikmet Uluğbay Ortaokulu, İBB Şair Erdem Bayazit Ortaokulu, İbrahim Koçaslan Ortaokulu, İMKB Alparslan Ortaokulu, Prof.Dr.Ahad Andican Ortaokulu, TOKİ Kayaşehir Ortaokulu, TOKİ İmam Hatip Ortaokulu, Güvercintepe Ortaokulu.

2013-2014 Öğretim Yılında İlkokul/Ortaokulu Dönüştürülmesi Planlanan Okullarımız; Ahmet Kabaklı, Bahçeşehir Boğazköy, İBB Akşemsettin, İBB Mehmet Akif Ersoy, Oyakkent, Şamlar, Tepe, TOKİ Osmangazi okullarıdır.

       Değerli velilerimizin ve Öğretmenlerimizin yukarıda belirtilen yasal zorunluluğu dikkate alarak çocuklarımız için en uygun - yararlı olarak yapılan bu eğitim planlamaları çalışmalarına destek olunmasını, konudan habersiz birkaç bilinçsiz kişinin tahrik ve yönlendirmelerine itibar edilmemesi hususunda; Gereğini bilgilerinize rica ederiz.

                                                                                                              Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü      

Yayın: 28.02.2013 - Güncelleme: 28.02.2013 14:59 - Görüntülenme: 1129